SWATCH SKINBLUEIRON Silver steel / Blue Rubber strap SYXS106






SWATCH SKINBLUEIRON Silver steel / Blue Rubber strap SYXS106
FREE SHIPPING
This product qualifies for free shipping
Official Retailers
175.00€
Ex Tax:
141.13€
- Stock: 1 - 3 Days
- Model: SYXS106
With SKINBLUEIRON, it’s high tides all times. When a navy blue silicone bracelet contrasts with thin white stripes, you can be sure that you’re wrapping up your wrist in that extra sporty style. At the heart of the design, the tough brushed stainless steel case encloses the sun-brushed blue dial. Get ready for the days by the sea.
| gender | |
| gender | men,women |
| materials & colours | |
| case material | silver stainless steel |
| strap type | rubber |
| glass | mineral crystal glass |
| dial color | blue |
| strap color | blue |
| technical details | |
| case width aprox. | 38mm |
| case depth | 5.8mm |
| water resistancy | 30m |
| clasp type | strap buckle |
| movement | swiss quartz |
| guarantee | 2 years official manufacturers quarantee |
| functions | |
| chronograph | no |
| alarm | no |
| Date | no |
| day | no |
| backlight | no |






