FLIK-FLAK Jeans For Him Blue Fabric Strap ZFPSP006








FLIK-FLAK Jeans For Him Blue Fabric Strap ZFPSP006
FREE SHIPPING
This product qualifies for free shipping
Official Retailers
65.00€
Ex Tax:
52.42€
- Stock: 1 - 3 Days
- Model: ZFPSP006
The "Swiss made" watch movement is safely housed in a strong plastic case and hidden behind a polishable, protective plastic face.
Flik Flak watches are water resistant up to 3 bars, so no excuses for avoiding a shower! Kids can of course swim and splash about in water!
Flik Flak knows young skin is precious. That's why we refuse to use chemicals that could be hazardous to health.
| gender | |
| gender | boy |
| materials & colours | |
| case material | plastic |
| strap type | fabric |
| glass | mineral crystal glass |
| dial color | blue |
| strap color | blue |
| technical details | |
| case width aprox. | 35mm |
| case depth | 10mm |
| water resistancy | 30m |
| clasp type | strap buckle |
| movement | swiss quartz |
| guarantee | 2 years |





