SWATCH GREEN ATTACK Khaki Aluminium Bracelet Chronograph YYS4022AG




SWATCH GREEN ATTACK Khaki Aluminium Bracelet Chronograph YYS4022AG
FREE SHIPPING
This product qualifies for free shipping
Official Retailers
205.00€
Ex Tax:
165.32€
- Stock: 1 - 3 Days
- Model: YYS4022AG
Despite its lighweight build, GREEN ATTACK (YYS4022AG) delivers a powerful style punch. The green with white print dial features a date window at 3 o'clock and hands with superluminova, while a silver-colored aluminum bezel is engraved and filled in black. Housed in a silver-colored aluminum case, the military-inspired look comes together with an adjustable aluminum bracelet with solid green silicone wrapping.
*All Swatch watches are powered by swiss quartz movement, are shockproof and waterproof(suitable for swimming).
| gender | |
| gender | men,women |
| materials & colours | |
| case material | aluminium |
| strap type | bracelet |
| glass | mineral crystal glass |
| dial color | khaki |
| strap color | khaki |
| technical details | |
| analog / digital | analog |
| case width aprox. | 45mm |
| case depth | 13,57mm |
| water resistancy | 30m |
| clasp type | strap buckle |
| movement | quartz chronograph |
| guarantee | 2 years |
| functions | |
| chronograph | yes |
| alarm | no |
| Date | yes |
| day | no |
| backlight | no |






