SWATCH SKINNIGHT blue silicone strap SVUN101




SWATCH SKINNIGHT blue silicone strap SVUN101
FREE SHIPPING
This product qualifies for free shipping
Official Retailers
130.00€
Ex Tax:
104.84€
- Stock: 1 - 3 Days
- Model: SVUN101
Exhibiting a low-profile ultra-thin Swatch case construction, the silver-colored sun-brushed dial features dark blue print and dark blue hands with white superluminova. Its 40.0mm double-injection case is split along a curving line composed of a matte dark blue front and matte black plastic back. The look comes together with a matte dark blue silicone strap with texture, a dark blue silicone loop and a matte dark blue plastic buckle.
| gender | |
| gender | men,women |
| materials & colours | |
| case material | plastic |
| strap type | silicone |
| glass | mineral crystal glass |
| dial color | silver |
| strap color | dark blue |
| technical details | |
| case width aprox. | 40mm |
| case depth | 5.7mm |
| weight | 14gr |
| water resistancy | 30m |
| clasp type | strap buckle |
| movement | swiss quartz |
| guarantee | 2 years |
| functions | |
| chronograph | no |
| alarm | no |
| Date | no |
| day | no |
| backlight | no |
Tags:
swatch skinnight blue silicone strap svun101
, svun101
, swatch
, men
, skin
, 100eu-150eu
, women
, casual
, classic



-300x300.jpg)











