SWATCH GREENSOUNDS Grey-Brown Rubber Strap SUOC107




SWATCH GREENSOUNDS Grey-Brown Rubber Strap SUOC107
FREE SHIPPING
This product qualifies for free shipping
Official Retailers
90.00€
Ex Tax:
72.58€
- Stock: 1 - 3 Days
- Model: SUOC107
Heed the call of duty with GREENSOUNDS (SUOC107). This monochromatic gray-brown model features a white dial with a dark red print index housed in a matte gray-brown plastic case.The gray-brown theme continues with a strap made of matte gray-brown silicone, matching silicone loop and matte gray-brown plastic buckle.
* All Swatch watches are powered by swiss quartz movement, are shockproof and waterproof to 30m(suitable for swimming)
* All Swatch watches are powered by swiss quartz movement, are shockproof and waterproof to 30m(suitable for swimming)
| materials & colours | |
| case material | plastic |
| strap type | rubber |
| glass | mineral crystal glass |
| dial color | white |
| strap color | brown |
| technical details | |
| analog / digital | analog |
| case width aprox. | 42,7mm |
| case depth | 9,9mm |
| water resistancy | 30m |
| clasp type | strap buckle |
| movement | swiss quartz |
| guarantee | 2 years |
| functions | |
| chronograph | no |
| alarm | no |
| Date | no |
| day | no |
| backlight | no |
Tags:
swatch greensounds grey-brown rubber strap suoc107
, suoc107
, swatch
, new gent
, originals
, watch
, 50eu-100eu
, women
, sport
, casual






