SWATCH SCUBAQUA LION'S MANE Watch Red/White Silicone Strap SSCU09R100












SWATCH SCUBAQUA LION'S MANE Watch Red/White Silicone Strap SSCU09R100
FREE SHIPPING
This product qualifies for free shipping
Official Retailers
155.00€
Ex Tax:
125.00€
- Stock: 1 - 3 Days
- Model: SSCU09R100
The transparent red dial of this diving watch features white printed indexes and numerals, red hour and minute hands, and a gray seconds hand, all with glow-in-the-dark effect, under biosourced glass. The case combines matte white Bioceramic and shiny transparent red biosourced material and is paired with a shiny transparent red biosourced bezel with gray and white print that glows in the dark and a matte white Bioceramic crown at 10 o'clock. A matte white and matte transparent red strap with a matte transparent red loop and shiny, transparent red biosourced buckle complete the watch.
| gender | |
| gender | men,women |
| materials & colours | |
| case material | Bio-sourced material |
| strap type | silicone |
| glass | mineral crystal glass |
| dial color | red |
| strap color | white, red |
| technical details | |
| analog / digital | analog |
| case width aprox. | 44mm |
| case depth | 15.4mm |
| water resistancy | 30m |
| clasp type | strap buckle |
| movement | swiss quartz |
| guarantee | 2 years official |
| functions | |
| chronograph | no |
| alarm | no |
| Date | no |
| day | no |









-300x300h.jpg)




-300x300h.jpg)